3/12/23 Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία θεσπίστηκε και τηρείται παγκόσμια από τα Ηνωμένα Έθνη το 1992. Εορτάζεται σε όλον τον Πλανήτη προωθώντας την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία. Την Δευτέρα  4/12/23 στο σχολείο μας  μιλήσαμε για  θέματα όπως η οπτική αναπηρία, οι αλλαγές στη ζωή ενός ανθρώπου όταν αποκτά κινητική αναπηρία μετά από ατύχημα, η ευαισθητοποίηση γύρω από την απώλεια ακοής, οι τρόποι  επικοινωνίας και μάθησης για τυφλά και  κωφά  άτομα, αλλά και άλλες μορφές αναπηρίας όπως η ψυχική ασθένεια. Είδαμε εκπαιδευτικά βίντεο με άτομα με αναπηρία και παίξαμε παιχνίδια που καλλιεργούν την ενσυναίσθηση, την κατανόηση των συναισθημάτων και των αναγκών του ανάπηρου ατόμου,   την ικανότητα να νιώθει κανείς τα συναισθήματα που βιώνει ένα άλλο άτομο, την ικανότητα να βάζουμε τον εαυτό μας στη θέση του άλλου και να ανταποκρινόμαστε ανάλογα. Τέλος μάθαμε τον σεβασμό στη διαφορετικότητα και την ανάγκη  ως κοινωνία να διασφαλίσουμε στους συνανθρώπους μας ποιοτικότερες συνθήκες ζωής, ισότιμη πρόσβαση σε κάθε πτυχή της κοινωνικής, οικονομικής, πολιτιστικής ζωής  και στην εκπαίδευση.

Μπράβο στους εκπαιδευτικούς για την άρτια οργάνωση και στους μαθητές μας για την συμμετοχή!