Παρακολούθηση Θεατρικής Παράστασης

Την Παρασκευή 12/04/2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας  είχαν την χαρά να παρακολουθήσουν θεατρική παράσταση από τους Αθεράπευτους  με τίτλο Τα καινούρια ρούχα του Βασιλιά στο Δημαρχείο της Κόνιτσας !!! Μια πραγματικά απολαυστική παράσταση που απολαύσαμε όλοι μικροί και μεγάλοι!!!

Συμμετοχή της ΣΤ τάξης στο 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών

Στις 5,6 κ 7 Απριλίου οι μαθητές της ΣΤ τάξης με την εκπαιδευτικό κ. Καραγιάννη και την Διευθύντρια του σχολείου συμμετείχαν στο  1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων  με δημιουργία  ταινίας μικρού μήκους με θέμα << Γνωρίζω τον τόπο μου>> . Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες!!!!

Σχολική Εορτή για την 25η Μαρτίου στο νησί των Ιωαννίνων

Την Παρασκευή 22/3/2024 πραγματοποιήσαμε διδακτική επίσκεψη και την σχολική μας εορτή για την Επανάσταση της 25ης Μαρτίου του 1821 στο νησάκι των Ιωαννίνων και συγκεκριμένα στο Μουσείο Αλή Πασά και Επανάστασης . Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης παρουσίασαν μέσα στην αυλή του Μουσείου την θεατρική παράσταση με θέμα το Κρυφό σχολείο και όλοι μαζί τραγουδήσαμε  για τους ήρωες του 21.

Πανελλήνια Σχολική Μέρα Φιλοζωίας

Στις 4 Απριλίου  το Υπουργείο Παιδείας επιλέγει να καθιερώσει την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας. Αρχής γενομένης από φέτος, η 4η Απριλίου κάθε έτους θα είναι αφιερωμένη στα ζώα. Άλλωστε, σήμερα τιμούμε την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων. Είναι  μια μέρα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μικρών μαθητών σε θέματα που αφορούν τις ανάγκες και τα δικαιώματα των ζώων αλά και τις υποχρεώσεις μας απέναντι σε αυτά.

Σήμερα επιλέξαμε να είμαστε έξω στη φύση και απολαμβάνοντας τον ανοιξιάτικο ήλιο να μιλήσουμε για το θέμα και να πραγματοποιήσουμε ευχάριστες για τα παιδιά δραστηριότητες.

Στόχος είναι τα παιδιά (και όλοι μας) να υπερασπιζόμαστε τα ζώα και να δείχνουμε την αγάπη μας με όποιον τρόπο μπορούμε. Ευχαριστούμε και το ΠΕΚΛΑΡΙΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ για την άριστη φιλοξενία!!!!

ΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΤΗΣ ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗΣ

Σήμερα Πέμπτη 07/03/2024 με την συνδρομή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων , προσφέρθηκαν στους μαθητές και στις μαθήτριές μας σουβλάκια και αναψυκτικά , διοργανώσαμε  διαγωνισμό χορού και βραβεύσαμε τις καλύτερες χορογραφίες.

Περάσαμε υπέροχα!

Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού είναι η 6η Μαρτίου. Έτσι και εμείς την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 αποφασίσαμε να διοργανώσουμε μια εκδήλωση με βιωματικά εργαστήρια , παρακολούθηση ταινίας μικρού μήκους και   παιχνίδια ,μαθαίνοντας για την διαφερετικότητα , την αποδοχή , την φιλία .

ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ!!!!!!

Ήταν μια υπέροχη μέρα!!

Παρακολούθηση ταινίας κινουμένων σχεδίων

Μια διαφορετική εκπαιδευτική εμπειρία είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας καθώς την Τετάρτη 28/2/2024 ταξιδέψαμε ως τα Γιάννενα για να παρακολουθήσουμε την ταινία <<Οι αχώριστοι>>. https://www.youtube.com/watch?v=0WCHlmF9ALU

Διασκεδάσαμε πραγματικά και βάλαμε ως στόχο να επαναλάβουμε τέτοιου είδους εκδρομές -εμπειρίες!!!

Εκδήλωση για την απελευθέρωση της Κόνιτσας

Εκδήλωση για τα 111 χρόνια από την απελευθέρωση της Κόνιτσας

Την Παρασκευή 23/02/2024 υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας την Φιλόλογο κ. Τσαρούχη η οποία μας έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα εισήγηση για τα γεγονότα της 23ης Φεβρουαρίου 1913. Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν και την ευχαριστούμε πολύ για την τιμή που μας έκανε!

Διδακτικές Επισκέψεις στο ΚΕΠΕΑ Κόνιτσας

Η εβδομάδα αυτή ήταν γεμάτη συναρπαστικές εκπαιδευτικές εμπειρίες για τους μικρούς μας μαθητές καθώς πραγματοποιήσαμε διδακτικές επισκέψεις στο Κέντρο Περιβαντολλογικής Εκπαίδευσης στην Κόνιτσα. Οι τάξεις Α΄κ Β΄ παρακολούθησαν το πρόγραμμα << Το ποτάμι και η σταγόνα η Περλίτα>> και οι τάξεις Γ΄,Δ΄, Ε΄κ ΣΤ το πρόγραμμα << Γεωπάρκο Βίκου-Αώου>>. Ευχαριστούμε πολύ το ΚΕΠΕΑ για την άψογη συνεργασία.