Ανακοίνωση – Εκδρομή στη Βουλή

Θέμα: «Εκδρομή στη Βουλή των Ελλήνων»

Όπως γνωρίζετε η προγραμματισμένη για τις 29,30,31 Μαΐου 2020 εκδρομή του σχολείου μας  στην Βουλή των Ελλήνων ακυρώθηκε με βάση το ΦΕΚ Β΄ 727 που δημοσιεύτηκε στις 08-03-2020. Για την πραγματοποίηση της εκδρομής αυτής είχαν δοθεί σαν προκαταβολή στο τουριστικό γραφείο GO FUN– Ιωάννινα  το ποσό των 1320 ευρώ. Στη συνέχεια  με το εβδομηκοστό άρθρο της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (ΠΝΠ) της 13.04.2020 «Μέτρα για την αντιμετώπιση των συνεχιζόμενων συνεπειών της πανδημίας του κορωνοϊού COVID-19 και άλλες κατεπείγουσες διατάξεις» (ΦΕΚ 84 Α’) ,θεσπίστηκαν οι όροι και οι προϋποθέσεις επιστροφής των ήδη δοθέντων χρημάτων στα τουριστικά γραφεία,  ενόψει του γεγονότος ότι οι προγραμματισμένες εκδρομές ακυρώθηκαν.

Σύμφωνα με το παραπάνω ΦΕΚ δόθηκε η δυνατότητα στα τουριστικά γραφεία να εκδώσουν voucher για το πόσο που τους καταβλήθηκε διάρκειας 18 μηνών με σκοπό να χρησιμοποιηθεί για την πραγματοποίηση της εκδρομής εντός της χρονικής αυτής περιόδου, μετά την παρέλευση της οποίας το τουριστικό γραφείο θα υποχρεούτο να επιστρέψει το καταβληθέν ποσό και υπό την προϋπόθεση ασφάλισης του voucher.

Σε εφαρμογή όλων των παραπάνω , το τουριστικό γραφείο στο οποίο είχαν καταβληθεί τα χρήματα μου γνωστοποίησε ότι προτίθεται να επιστρέψει σε μετρητά το ποσό των 520 ευρώ , για δε το υπόλοιπο πόσο των 800 ευρώ έχει εκδώσει σχετικό voucher, το οποίο έχει ασφαλίσει σύμφωνα με το νόμο. Το γεγονός δε ότι δεν μπορεί να επιστρέψει το σύνολο του ποσού σε μετρητά, οφείλεται, όπως μου γνωστοποίησε, ότι το έχει ήδη καταβάλλει σαν προκαταβολή σε ξενοδοχείο των Αθηνών και δεν του έχει επιστραφεί.

Συνεπώς η ενέργεια αυτή του τουριστικού γραφείου είναι νόμιμη σύμφωνα με τα παραπάνω, το δε σχολείο αναφορικά με το χρηματικό ποσό των 520 ευρώ το οποίο θα επιστραφεί σε μετρητά και σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα στην Α.Π.Τ.Κ.Ε:224 /18.06.2020 απάντηση του υπουργού τουρισμού κ. Χάρη Θεοχάρη προς τη Βουλή των Ελλήνων, την οποία σας επισυνάπτω, προτίθεται να το επιστρέψει στους μαθητές της Στ΄τάξης του σχολείου μας οι οποίοι δεν πρόκειται να συμμετάσχουν σε μελλοντικές εκδρομές.

Κατόπιν αυτών σας ζητώ σε περίπτωση κατά την οποία κρίνεται ότι πρέπει να απεθυνθείτε για το θέμα αυτό σε οποιαδήποτε δημόσια αρχή να μου γνωστοποίήσετε εγγράφως τους λόγους των τυχόν αντιρρήσεων σας ούτως ώστε  να τους διαβιβάσω αρμοδίως για κάθε νόμιμη ενέργεια.

Στη διάθεση για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση η πληροφορία.