Εορταστική Εκδήλωση Επετείου του ΟΧΙ 1940

2ο Δημοτικό Σχολείο Κόνιτσας

ΓΙΟΡΤΗ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΟΧΙ 1940

Σας προσκαλούμε στην εορταστική εκδήλωση για την Επέτειο του ΟΧΙ  που διοργανώνουν

οι Γ΄, Δ΄ και Ε΄ τάξεις του σχολείου μας

την Παρασκευή 27/10/2023 κ ώρα 8:45 π.μ.

Τα σχολεία της Κόνιτσας στηρίζουν την Καρδίτσα

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 2ου Δημοτικού σχολείου Κόνιτσας στηρίζουν την πολύπαθη Καρδίτσα υιοθετώντας το Δημοτικό Σχολείο Κυψέλης Καρδίτσας και το νηπιαγωγείο Κυψέλης Καρδίτσας συμμετέχοντας σε δράση υπό την αιγίδα του Δήμου Κόνιτσας. Συγκεντρώνουμε στο σχολείο μας έως την Τρίτη 10/10:

-Σχολική Είδη

-Λογοτεχνικά Βιβλία

-Παραμύθια

-Παιχνίδια

Όλοι μαζί μπορούμε να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας που δοκιμάζονται και να διδάξουμε στα παιδιά μας την αξία της προσφοράς!

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Σήμερα στο σχολείο μας γιορτάσαμε την Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού. Ο γυμναστής μας κ,Λώλης σχεδίασε δραστηριότητες όπως αγώνες δρόμου, αγώνα μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου , αλλά και ζωγραφική και Survivor. Σε όλους τους μαθητές δόθηκαν μετάλλια   μαθαίνοντας με αυτό τον τρόπο ότι πιο σημαντική είναι η συμμετοχή! Δόθηκαν επίσης κύπελλα στους 3 πρώτους  νικητές των αγωνισμάτων οι οποίοι δέχθηκαν βέβαια και το πιο θερμό χειροκρότημα από τους συμμαθητές και τους δασκάλους τους. Ο Σύλλογος γονέων μας δρόσισε με κρύο νεράκι αλλά και μπανάνες για όλους τους μαθητές. Τέλος όλοι οι μαθητές παρέλαβαν διπλώματα συμμετοχής  και έμαθαν με βιωματικό τρόπο την ευγενή άμιλλα  τον σεβασμό στον συναθλητή αλλά και την σημασία του ομαδικού πνεύματος. Μπράβο σε όλους!!!!!!